Lze žít bez slinivky břišní?

Většina lidí zná orgány svého zažívacího traktu poměrně dobře. Jak fungují a k čemu jsou játra, žaludek či střeva, je vcelku známá věc. V případě slinivky břišní se ale ve většině případů znalosti omezují jen na souvislosti s cukrovkou. Ve skutečnosti úloha slinivky není jen tvorba inzulínu. Její ztráta by v našem těle napáchala značné škody.

Slinivka břišní, neboli pankreas, je podlouhlá laločnatá žláza ve tvaru písmene L nacházející se v břišní dutině za játry a žaludkem, její velikost se pohybuje mezi 12 a 24 centimetry  a váží 60 až 90 gramů. Pankreas má v organismu dvojí roli. Jednak je orgánem trávicí soustavy (exogenní část) a zároveň je žlázou s vnitřní sekrecí (endokrinní část).

Po průchodu žaludkem se jídlo dostává do dvanáctníku (duodena), což je první část tenkého střeva. Zde se smísí s pankreatickou šťávou, což je směs několika enzymů (trypsinu, lipázy, amylázy) spolupracujících na trávení bílkovin, tuků a cukrů. Produkci těchto enzymů má na starosti exokrinní část slinivky.

Důležitým zdrojem energie pro tělo jsou cukry. Jakmile se při trávení vstřebají do krve, je třeba tuto hladinu nějakým způsobem regulovat, a to má na starosti endokrinní část slinivky.

Endokrinní část slinivky tvoří tzv. Langerhansovy ostrůvky, což jsou shluky specifických buněk tvořící 2 až 3 procenta z celkové hmotnosti pankreatu. Tyto buňky jsou několika druhů. Nejdůležitější z těchto druhů jsou buňky A a B. Když se po jídle v krvi zvýší hladina glukózy, B buňky uvolní hormon inzulín, ten se naváže na receptory buněk a umožní průchod glukózy do buněk. Zjednodušeně si můžeme představit, že inzulín je jakýsi klíč, který odemyká dveře pro vstup glukózy do buňky. Glukóza se z části využije jako energie pro fungování buňky a část se ukládá ve formě glykogeny do zásoby v játrech a příčně pruhované svalovině.

Glukagon produkovaný A buňkami dělá přesný opak. Uvolňuje se při nedostatku glukózy v krvi. Játrům dá příkaz ke zpětné přeměně uloženého glykogenu na glukózu (proces zvaný glykogenolýza) a její uvolnění do krve.

Choroby, které mohou postihnout slinivku je celá řada. Nejčastější a nejzávažnější jsou akutní pankreatitida, rakovina a diabetes 1. typu.

 

Pankreatitida

Aby enzymy vznikající ve slinivce nepoškodily vlastní tkáně, jsou produkovány v neaktivní formě a aktivují se až v tenkém střevě. V jistých případech může dojít k jejich aktivaci již při cestě do dvanáctníku. Dochází k samonatravování a vzniku zánětu. Pankreatitidu může vyvolat nadměrné pití alkoholu, léky, jedy, některé virové infekce (příušnice, spála) nebo zacpání vývodních cest např. žlučníkovým kamenem (žlučové a pankreatické cesty mívají společné vyústění). Pankreatitida je závažné onemocnění, které v těžších případech může končit smrtí.

 

Rakovina slinivky

Rakovina slinivky břišní má jednu z nejhorších prognóz. Velmi špatně se rozpoznává a její příznaky se objevují poměrně pozdě. Dochází při ní k poškození slinivky, a tak může vyvolat další komplikace, jako je například diabetes 1. typu.

 

Diabetes 1. typu

Při poškození buněk Langerhansových ostrůvků (nejčastěji autoimunitním onemocněním) dochází k nedostatečné produkci inzulínu a glukagonu. Tím není hladina cukru v krvi regulována. Nedostatek cukru v krvi může vyvolat hypoglykemické kóma. Naopak dlouhodobě vysoká hladina cukru může způsobit poškození nervové soustavy, sítnice a některých orgánů.

 

Příznaky nemocné slinivky

Náhle vzniklý zánět slinivky břišní se projeví silnou bolestí nad pupkem. Bolest může vystřelovat do levého boku a do zad. Nemocný cítí nevolnost, často se dostaví i opakované zvracení, objevuje se zvýšená teplota a zrychlený puls. Náhlá bolest se může objevit zcela nečekaně z plného zdraví. Pacienti s nemocnou slinivkou ztrácejí chuť k jídlu a rychle hubnou.

 

Lze bez slinivky žít?

Dnes již lidé, kterým slinivka musela být odstraněna, mohou relativně normálně žít. Nutná je ovšem důsledná dieta, kontrola hladiny cukru a užívání všech náhradních produktů, které se ve slinivce tvoří.

 

Máte vlastní zkušenost s onemocněním slinivky?

Lze žít bez slinivky břišní? patří do témat
 • Slinivka Dana 09.08.2010 21:38:21

  d

  • Re: Slinivka monika 02.12.2011 04:23:55

   moje 12 dcera ma chronickou slinivku uz 2 roky,je to to nejhorsi co me potkalo.kdyz ji zacnou bolesti musime ihned na infuze

   • Re: Re: Slinivka Nada Přibylová 27.06.2016 08:24:33

    Dobrý den moje dcera měla první akutní zánět slinivky v 8letech,bude jí 10 a pořád se to opakuje.Akutníma bolestma trpí již od 3let.Doktoři si nevědí rady nebo spíš,co jí to vyvolává.Jsme z toho vyřízený celá rodina,dcera drží bezlepkovou dietu a pankreatickou.Máte někdo podobné zkušenosti?Podstoupila veškeré vyšetření,nikde nic,pankreas v části hlavy rozšířen,hodnoty 10xvyšší a tak pořád do kola.Poraďte prosím.Vždy než to začne jemá rýmu nebo kašel,teď to byl zánět středního ucha.Děkuji.

    • Re: Re: Re: Slinivka phoenix 11.10.2016 11:15:32

  • Re: Slinivka monika 02.12.2011 04:23:55

   moje 12 dcera ma chronickou slinivku uz 2 roky,je to to nejhorsi co me potkalo.kdyz ji zacnou bolesti musime ihned na infuze

 • bez slinivky jitka.dosedelova 02.05.2016 07:41:16

  Před 2 roky mi přioper.žlučníku odebralicelouslinivku,slezinu,dvanácterník.Píchám si inzulín 3 krátza den a 1 krát na noc.Cítím se dobře.Bolestižádné nemám. Trávení semi srovnalo,jím i ostrájídla,dám si vínko,jen posmaž.jídle mám mírnýprujem. S cukrovkou se stálepotýkám.Dělá mi dobře pojídlemin.pulhodin.procházka. Jinakjsem v turist.spolku a chodími 20 km 1 krát týdně.Nechte si raději vzítslinivku celou,než se trápitdietou a bolestma.

 • Dita 24.12.2015 08:04:45

  Mám chronickou pankreatitidu asi 2roky.Upravila jsem stravovací návyky-bylo to jednoduché,protože pracuji v nemocnici a dietní stravu tak mám tu nejlepší jaká může být.I tak jsou potraviny,které mi vadí,její složky.Třeba špenát,rajský protlak,paprika atd. i když je vše upraveno "dietně".To si musíte pohlídat sami,pozor-může to být maličkost.Každý reaguje citlivě na něco jiného.
  Hlavně žádné zahřáté tuky,dráždivé koření.Máslo,sýry s nízkým obsahem tuku(30%).Žádné čerstvé pečivo,kromě veky.
  Je toho spousta,musíte si to vyzkoušet sami na sobě.
  Hezké bezbolestné dny.

 • slinivka brisni michal ferko 27.08.2013 02:39:45

  No mam pro vas dobrou odpovjed ziju v anglii a moje teta mnela na slinivce nejakou zlazu a dokto ji rekl jestli nepujde na operaci tak se ji stoho muze udelat rakovina slinivki tak ji vzali celou slinivki brisni a po operaci ji prohlasili za mrtvou ale dali ji na pokoj po operaci pockali hodinu a pul dali ji nejaki leki a ona se probrala a prezila to a doktor ji rekl kdis prezila tohle tak jeto v poradku a zide pucha si 2 krat dene inzulin mnesto je notingham anglije sori za pravo pis ale ziju v angliji od mala a cesky jazik mi uz moc nejde kdis se budete chtit na neco zeptat tak opepiste na mferko3@gmail.com rad odpovim

 • Slinivka břišní Jan 08.08.2010 23:23:49

  V jednom roce mi odebrali 90pr. slinivky. Bral jsem léky, všechny možný, kontrola krve atd. Před 13lety jsem přestal brát jakékoliv prášky a skončili i kontroly a jsem bez problémů. Postavu mám stále stejnou, nepřibírám ani netlousnu.

  • Re: Slinivka břišní Pavlína 09.08.2010 10:46:17

   To mi připadá jako zázrak. Můj přítel má zánět slinivky (před třičtvrtě rokem se na to přišlo). Bere prášky (už napořád), které to trošku zlepšily, ale přesto mívá šílené bolesti, i když si hlídá dietu atd. Myslíte, že je lepší ji odstranit?

   • Re: Re: Slinivka břišní Jan 15.09.2010 22:01:08

    No nevím kdyby to šlo, určitě to lékaři udělají, zkusit se zeptat. V tom roce 1984 se transplantovat nedala, proto udělali toto.

Přidat příspěvek k tématu ???

* Povinné pole

Zánět slinivky patří do témat

Adresář

Zánět slinivky ptejte se v poradně

Diskutujte na téma Zánět slinivky

Píšeme jinde


Zdravě.cz na Facebooku