Lze žít bez slinivky břišní?

Většina lidí zná orgány svého zažívacího traktu poměrně dobře. Jak fungují a k čemu jsou játra, žaludek či střeva, je vcelku známá věc. V případě slinivky břišní se ale ve většině případů znalosti omezují jen na souvislosti s cukrovkou. Ve skutečnosti úloha slinivky není jen tvorba inzulínu. Její ztráta by v našem těle napáchala značné škody.

Slinivka břišní, neboli pankreas, je podlouhlá laločnatá žláza ve tvaru písmene L nacházející se v břišní dutině za játry a žaludkem, její velikost se pohybuje mezi 12 a 24 centimetry  a váží 60 až 90 gramů. Pankreas má v organismu dvojí roli. Jednak je orgánem trávicí soustavy (exogenní část) a zároveň je žlázou s vnitřní sekrecí (endokrinní část).

Po průchodu žaludkem se jídlo dostává do dvanáctníku (duodena), což je první část tenkého střeva. Zde se smísí s pankreatickou šťávou, což je směs několika enzymů (trypsinu, lipázy, amylázy) spolupracujících na trávení bílkovin, tuků a cukrů. Produkci těchto enzymů má na starosti exokrinní část slinivky.

Důležitým zdrojem energie pro tělo jsou cukry. Jakmile se při trávení vstřebají do krve, je třeba tuto hladinu nějakým způsobem regulovat, a to má na starosti endokrinní část slinivky.

Endokrinní část slinivky tvoří tzv. Langerhansovy ostrůvky, což jsou shluky specifických buněk tvořící 2 až 3 procenta z celkové hmotnosti pankreatu. Tyto buňky jsou několika druhů. Nejdůležitější z těchto druhů jsou buňky A a B. Když se po jídle v krvi zvýší hladina glukózy, B buňky uvolní hormon inzulín, ten se naváže na receptory buněk a umožní průchod glukózy do buněk. Zjednodušeně si můžeme představit, že inzulín je jakýsi klíč, který odemyká dveře pro vstup glukózy do buňky. Glukóza se z části využije jako energie pro fungování buňky a část se ukládá ve formě glykogeny do zásoby v játrech a příčně pruhované svalovině.

Glukagon produkovaný A buňkami dělá přesný opak. Uvolňuje se při nedostatku glukózy v krvi. Játrům dá příkaz ke zpětné přeměně uloženého glykogenu na glukózu (proces zvaný glykogenolýza) a její uvolnění do krve.

Choroby, které mohou postihnout slinivku je celá řada. Nejčastější a nejzávažnější jsou akutní pankreatitida, rakovina a diabetes 1. typu.

 

Pankreatitida

Aby enzymy vznikající ve slinivce nepoškodily vlastní tkáně, jsou produkovány v neaktivní formě a aktivují se až v tenkém střevě. V jistých případech může dojít k jejich aktivaci již při cestě do dvanáctníku. Dochází k samonatravování a vzniku zánětu. Pankreatitidu může vyvolat nadměrné pití alkoholu, léky, jedy, některé virové infekce (příušnice, spála) nebo zacpání vývodních cest např. žlučníkovým kamenem (žlučové a pankreatické cesty mívají společné vyústění). Pankreatitida je závažné onemocnění, které v těžších případech může končit smrtí.

 

Rakovina slinivky

Rakovina slinivky břišní má jednu z nejhorších prognóz. Velmi špatně se rozpoznává a její příznaky se objevují poměrně pozdě. Dochází při ní k poškození slinivky, a tak může vyvolat další komplikace, jako je například diabetes 1. typu.

 

Diabetes 1. typu

Při poškození buněk Langerhansových ostrůvků (nejčastěji autoimunitním onemocněním) dochází k nedostatečné produkci inzulínu a glukagonu. Tím není hladina cukru v krvi regulována. Nedostatek cukru v krvi může vyvolat hypoglykemické kóma. Naopak dlouhodobě vysoká hladina cukru může způsobit poškození nervové soustavy, sítnice a některých orgánů.

 

Příznaky nemocné slinivky

Náhle vzniklý zánět slinivky břišní se projeví silnou bolestí nad pupkem. Bolest může vystřelovat do levého boku a do zad. Nemocný cítí nevolnost, často se dostaví i opakované zvracení, objevuje se zvýšená teplota a zrychlený puls. Náhlá bolest se může objevit zcela nečekaně z plného zdraví. Pacienti s nemocnou slinivkou ztrácejí chuť k jídlu a rychle hubnou.

 

Lze bez slinivky žít?

Dnes již lidé, kterým slinivka musela být odstraněna, mohou relativně normálně žít. Nutná je ovšem důsledná dieta, kontrola hladiny cukru a užívání všech náhradních produktů, které se ve slinivce tvoří.

 

Máte vlastní zkušenost s onemocněním slinivky?

Lze žít bez slinivky břišní? patří do témat
 • bez slinivky jitka.dosedelova 02.05.2016 07:41:16

  Před 2 roky mi přioper.žlučníku odebralicelouslinivku,slezinu,dvanácterník.Píchám si inzulín 3 krátza den a 1 krát na noc.Cítím se dobře.Bolestižádné nemám. Trávení semi srovnalo,jím i ostrájídla,dám si vínko,jen posmaž.jídle mám mírnýprujem. S cukrovkou se stálepotýkám.Dělá mi dobře pojídlemin.pulhodin.procházka. Jinakjsem v turist.spolku a chodími 20 km 1 krát týdně.Nechte si raději vzítslinivku celou,než se trápitdietou a bolestma.

  • Re: bez slinivky Bara 31.10.2016 22:19:08

   Dobry den pani Jitko.
   Pisi ohledne meho muze..dvanact let mel problemy se slinivkou..od cca.23let...mato take dedicne .po dedeckovi.caste zanety slinivky..za poslednich pet let byl co mesic v nemocnici!Pred rokem mu odoperovali cast slinivky...ale cely rok i tam se mu delaly cisty na druhe casti slinivky..a mel caste zanety..velke bolesti..nemohl moc jist.
   Pred dvemi mesici podstoupil druhou operaci..pri niz mu byla odstranena zbyla cast slinivky!Slezina mu byla odebrana uz pri prvni operaci.
   Nyni je odkazan na caste pichani inzulina..brani kreonu pri kazden jidle..mereni cuktu..vazeni sacharidu atd..urcite to sama moc dobre znate:-)
   Ma problemy ses trevy..zazivanim..zatim teda hubne..a ma kazdy den bolesti..
   Uz by to nejradeji kolikrat vzdal..je z toho nestastny..a my -rodina s nim...
   Sel do te druhe operace s velkym odhodlanim...ze to bude urcite jenom lepsi..ale zatim je zklamany..a ma obavy aby to nebylo jeste horsi..aby mu zabiral dobre lek-kreon..a stale mu neskakal tak cukr....
   Chtela bych se vas zeptat..pokut je to mozne:-)---jak jste na tom byla vy po operaci..jak dlouho trvalo zotaveni nez vam bylo dobre...
   take je asi dulezite jak clovek zil pred operaci...manzel drzel diety stale..ale tedy neuzival jako nyni Aloe vera..bylinky,,,atd..
   Take jeste poradne nevime jak s tim merenim..vazenim sacharydu atd...ma nekdy pocit ze to udelal zle a pichl si moc unzulina ci naopak malou davku..:-(..budeme radi za vasi odpoved.prejeme hezky vecer.

 • Slinivka Dana 09.08.2010 21:38:21

  d

  • Re: Slinivka monika 02.12.2011 04:23:55

   moje 12 dcera ma chronickou slinivku uz 2 roky,je to to nejhorsi co me potkalo.kdyz ji zacnou bolesti musime ihned na infuze

   • Re: Re: Slinivka Nada Přibylová 27.06.2016 08:24:33

    Dobrý den moje dcera měla první akutní zánět slinivky v 8letech,bude jí 10 a pořád se to opakuje.Akutníma bolestma trpí již od 3let.Doktoři si nevědí rady nebo spíš,co jí to vyvolává.Jsme z toho vyřízený celá rodina,dcera drží bezlepkovou dietu a pankreatickou.Máte někdo podobné zkušenosti?Podstoupila veškeré vyšetření,nikde nic,pankreas v části hlavy rozšířen,hodnoty 10xvyšší a tak pořád do kola.Poraďte prosím.Vždy než to začne jemá rýmu nebo kašel,teď to byl zánět středního ucha.Děkuji.

    • Re: Re: Re: Slinivka phoenix 11.10.2016 11:15:32

  • Re: Slinivka monika 02.12.2011 04:23:55

   moje 12 dcera ma chronickou slinivku uz 2 roky,je to to nejhorsi co me potkalo.kdyz ji zacnou bolesti musime ihned na infuze

 • Dita 24.12.2015 08:04:45

  Mám chronickou pankreatitidu asi 2roky.Upravila jsem stravovací návyky-bylo to jednoduché,protože pracuji v nemocnici a dietní stravu tak mám tu nejlepší jaká může být.I tak jsou potraviny,které mi vadí,její složky.Třeba špenát,rajský protlak,paprika atd. i když je vše upraveno "dietně".To si musíte pohlídat sami,pozor-může to být maličkost.Každý reaguje citlivě na něco jiného.
  Hlavně žádné zahřáté tuky,dráždivé koření.Máslo,sýry s nízkým obsahem tuku(30%).Žádné čerstvé pečivo,kromě veky.
  Je toho spousta,musíte si to vyzkoušet sami na sobě.
  Hezké bezbolestné dny.

 • slinivka brisni michal ferko 27.08.2013 02:39:45

  No mam pro vas dobrou odpovjed ziju v anglii a moje teta mnela na slinivce nejakou zlazu a dokto ji rekl jestli nepujde na operaci tak se ji stoho muze udelat rakovina slinivki tak ji vzali celou slinivki brisni a po operaci ji prohlasili za mrtvou ale dali ji na pokoj po operaci pockali hodinu a pul dali ji nejaki leki a ona se probrala a prezila to a doktor ji rekl kdis prezila tohle tak jeto v poradku a zide pucha si 2 krat dene inzulin mnesto je notingham anglije sori za pravo pis ale ziju v angliji od mala a cesky jazik mi uz moc nejde kdis se budete chtit na neco zeptat tak opepiste na mferko3@gmail.com rad odpovim

 • Slinivka břišní Jan 08.08.2010 23:23:49

  V jednom roce mi odebrali 90pr. slinivky. Bral jsem léky, všechny možný, kontrola krve atd. Před 13lety jsem přestal brát jakékoliv prášky a skončili i kontroly a jsem bez problémů. Postavu mám stále stejnou, nepřibírám ani netlousnu.

  • Re: Slinivka břišní Pavlína 09.08.2010 10:46:17

   To mi připadá jako zázrak. Můj přítel má zánět slinivky (před třičtvrtě rokem se na to přišlo). Bere prášky (už napořád), které to trošku zlepšily, ale přesto mívá šílené bolesti, i když si hlídá dietu atd. Myslíte, že je lepší ji odstranit?

   • Re: Re: Slinivka břišní Jan 15.09.2010 22:01:08

    No nevím kdyby to šlo, určitě to lékaři udělají, zkusit se zeptat. V tom roce 1984 se transplantovat nedala, proto udělali toto.

Přidat příspěvek k tématu ???

* Povinné pole

Zánět slinivky patří do témat

Adresář

Zánět slinivky ptejte se v poradně

Diskutujte na téma Zánět slinivky

Píšeme jinde


Zdravě.cz na Facebooku