Zánět slinivky

Lze žít bez slinivky břišní?

Petr Zimola
08.08.2010

Většina lidí zná orgány svého zažívacího traktu poměrně dobře. Jak fungují a k čemu jsou játra, žaludek či střeva, je vcelku známá věc. V případě slinivky břišní se ale ve většině případů znalosti omezují jen na souvislosti s cukrovkou. Ve skutečnosti úloha slinivky není jen tvorba inzulínu. Její ztráta by v našem těle napáchala značné škody.

Slinivka břišní, neboli pankreas, je podlouhlá laločnatá žláza ve tvaru písmene L nacházející se v břišní dutině za játry a žaludkem, její velikost se pohybuje mezi 12 a 24 centimetry  a váží 60 až 90 gramů. Pankreas má v organismu dvojí roli. Jednak je orgánem trávicí soustavy (exogenní část) a zároveň je žlázou s vnitřní sekrecí (endokrinní část).

Po průchodu žaludkem se jídlo dostává do dvanáctníku (duodena), což je první část tenkého střeva. Zde se smísí s pankreatickou šťávou, což je směs několika enzymů (trypsinu, lipázy, amylázy) spolupracujících na trávení bílkovin, tuků a cukrů. Produkci těchto enzymů má na starosti exokrinní část slinivky.

Důležitým zdrojem energie pro tělo jsou cukry. Jakmile se při trávení vstřebají do krve, je třeba tuto hladinu nějakým způsobem regulovat, a to má na starosti endokrinní část slinivky.

Endokrinní část slinivky tvoří tzv. Langerhansovy ostrůvky, což jsou shluky specifických buněk tvořící 2 až 3 procenta z celkové hmotnosti pankreatu. Tyto buňky jsou několika druhů. Nejdůležitější z těchto druhů jsou buňky A a B. Když se po jídle v krvi zvýší hladina glukózy, B buňky uvolní hormon inzulín, ten se naváže na receptory buněk a umožní průchod glukózy do buněk. Zjednodušeně si můžeme představit, že inzulín je jakýsi klíč, který odemyká dveře pro vstup glukózy do buňky. Glukóza se z části využije jako energie pro fungování buňky a část se ukládá ve formě glykogeny do zásoby v játrech a příčně pruhované svalovině.

Glukagon produkovaný A buňkami dělá přesný opak. Uvolňuje se při nedostatku glukózy v krvi. Játrům dá příkaz ke zpětné přeměně uloženého glykogenu na glukózu (proces zvaný glykogenolýza) a její uvolnění do krve.

Choroby, které mohou postihnout slinivku je celá řada. Nejčastější a nejzávažnější jsou akutní pankreatitida, rakovina a diabetes 1. typu.

 

Pankreatitida

Aby enzymy vznikající ve slinivce nepoškodily vlastní tkáně, jsou produkovány v neaktivní formě a aktivují se až v tenkém střevě. V jistých případech může dojít k jejich aktivaci již při cestě do dvanáctníku. Dochází k samonatravování a vzniku zánětu. Pankreatitidu může vyvolat nadměrné pití alkoholu, léky, jedy, některé virové infekce (příušnice, spála) nebo zacpání vývodních cest např. žlučníkovým kamenem (žlučové a pankreatické cesty mívají společné vyústění). Pankreatitida je závažné onemocnění, které v těžších případech může končit smrtí.

 

Rakovina slinivky

Rakovina slinivky břišní má jednu z nejhorších prognóz. Velmi špatně se rozpoznává a její příznaky se objevují poměrně pozdě. Dochází při ní k poškození slinivky, a tak může vyvolat další komplikace, jako je například diabetes 1. typu.

 

Diabetes 1. typu

Při poškození buněk Langerhansových ostrůvků (nejčastěji autoimunitním onemocněním) dochází k nedostatečné produkci inzulínu a glukagonu. Tím není hladina cukru v krvi regulována. Nedostatek cukru v krvi může vyvolat hypoglykemické kóma. Naopak dlouhodobě vysoká hladina cukru může způsobit poškození nervové soustavy, sítnice a některých orgánů.

 

Příznaky nemocné slinivky

Náhle vzniklý zánět slinivky břišní se projeví silnou bolestí nad pupkem. Bolest může vystřelovat do levého boku a do zad. Nemocný cítí nevolnost, často se dostaví i opakované zvracení, objevuje se zvýšená teplota a zrychlený puls. Náhlá bolest se může objevit zcela nečekaně z plného zdraví. Pacienti s nemocnou slinivkou ztrácejí chuť k jídlu a rychle hubnou.

 

Lze bez slinivky žít?

Dnes již lidé, kterým slinivka musela být odstraněna, mohou relativně normálně žít. Nutná je ovšem důsledná dieta, kontrola hladiny cukru a užívání všech náhradních produktů, které se ve slinivce tvoří.

 

Máte vlastní zkušenost s onemocněním slinivky?

Autor: Petr Zimola

Příčiny a rizika předčasného porodu
Předčasný sex, předčasný styk s partnerem

Další články

Boj proti oparům
Opar

Boj proti oparům

19.04.2012

Trpíte na opary? Pak jistě víte, jak takový malý flíček dokáže potrápit. Někteří mají opar každou chvíli, jiní téměř nevědí, co to opar je.

Způsoby aplikace inzulinu
Cukrovka

Způsoby aplikace inzulinu

18.04.2012

Aplikace inzulínu je nezbytná součást léčby některých diabetiků. Takové případy nastávají, když slinivka plní svou funkci minimálně nebo vůbec a je nutné hormon inzulín v těle nahr ...

Časté zvracení kojenců
Zvracení

Časté zvracení kojenců

Když se dítě napije, část mléka volně odteče koutkem úst, povětšinou po změně polohy při odříhnutí, ale někdy i delší dobu po pití, i když si řádně odříhlo. Malí kojenci přibližně ...

Změna času, její příčiny a následky
Spánek a sny

Změna času, její příčiny a následky

26.10.2010

Ze soboty na neděli 31. října ve 3:00 se opět posouvá čas o hodinu zpět. Ne každý se s tímto zásahem vyrovnává zcela bez problémů. Každý organismus má své individuální potřeby a ná ...